пʼятниця, 4 серпня 2017 р.

При якій температурі варто зберігати мед

     Це наболіла проблема, яку варто було б раз і назавжди вирішити і довести до відома всім.
     Розглянемо 2 складові проблеми: температуру і термін зберігання.
     Щодо температури меду, то такі відомі вчені-бджолярі як Младенов, Чудаков, Темнов зазначають таке: при температурі меду 45°С руйнується інвертаза; при 50°С руйнується діастаза; при 60°-70°С відбувається інтенсивна втрата ароматичних речовин; при більш як 60°С відбувається деструкція білків, вітамінів, ферментів, ензимів та інших біологічно активних речовин.
     В свою чергу американський вчений J. White ще у 1993 році опублікував статтю, в якій наводить результати своїх досліджень. Якщо мед утримувати при температурі 30°С протягом 200 днів, то кількість діастази в ньому зменшиться наполовину; при 60°С кількість діастази зменшується наполовину лише за 1 день; при 80°С кількість діастази зменшується на 50% за 70 хвилин.
     З цього приводу почесний пасічник України Василь Соломка, якому цього року виповнюється 76 років, у своїй книзі «Слово про мед. Технології. Властивості», виданій в 2012 році в Києві, пише про те чи корисно пити чай з медом наступне:
     «Виникає природне запитання: Як швидко руйнуються в чаї при 60°С перераховані вище речовини?
     Згадаймо, як ми заварюємо чай. Заливаємо його окропом (100°С) і чекаємо кілька хвилин, поки він настоїться. При цьому температура напою знижується до 80°-90°С. Потім розливаємо чай в чашки (холодні, як правило), і температура його знижується ще на 5°-10°С.
     Не слід забувати, що чай при температурі 70°С вживати не можна, оскільки можна обпекти порожнину рота, і що больовий поріг нашої чутливості - це 60°С. Тому потрібно дочекатися, коли чай охолоне десь до 60°С. Ось в цей момент і потрібно додавати мед…
     Таким чином, ні в якій мірі не сумніваючись в результатах досліджень учених, а правильно їх читаючи та інтерпретуючи і дотримуючись їх (після того, як їх «правильно» прочитав J. White), я вже більше п'яти років знову п'ю чай з медом, додаючи його безпосередньо перед вживанням».
     Щодо терміну зберігання, то державний стандарт України встановив, що термін зберігання меду не перевищує 2 роки. При цьому його зберігають у приміщеннях, захищених від прямого сонячного проміння при температурі не вище 25°С. Ця вимога корелюється з результатами досліджень J. White.
     Тому зберігати мед в холодильнику, означає погіршувати його смаково-ароматичні властивості. Простими словами: вживати рідкий свіжо-викачаний мед – це суцільне задоволення, а їсти твердий мед – це вимушена турбота про своє здоров’я.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар